kalendarz na kwiecień

Wystawa plenerowa w 20. rocznicę śmierci Artysty

Szymon Kobyliński

22 V 1927–15 IV 2002

Grafik, rysownik, karykaturzysta, pisarz, dziennikarz, scenograf teatralny, filmowy i telewizyjny, twórca filmów animowanych.

Eseista, dziennikarz, popularyzator sztuki, znawca historii, uzbrojenia i heraldyki, autor pogadanek radiowych i telewizyjnych.

Po prostu osobowość.

Słynął z aktywności, erudycji i pracowitości. Zilustrował 300 książek – sam napisał 20. Stworzył niezliczoną liczbę audycji radiowych i telewizyjnych. Kobyliński był jedną z osób, które współtworzyły Muzeum Karykatury, przez kolejne lata mu towarzysząc.

Przez dekady co tydzień – najpierw w tygodniku „Polityka”, potem w „Tygodniku Solidarność” – publikował swoje komentarze do polskiej codzienności – czasem celując bezpośrednio, częściej sięgając po złośliwą, pomysłową aluzję. Stworzył rysunkowych bohaterów: Towarzysz Docinek („Trybuna Wolności”), Kazio Dobroduszniak („Dookoła Świata”), Człowieczek („Polityka”).

Swoje rysowane komentarze określał słowem PUBLIGRAFIKA – grafika publicystyczna, felieton rysunkowy. To połączenie publicystyki z grafiką oddaje charakter pracy nad rysunkiem prasowym. Karykaturzysta operuje skrótem myślowym i wizualnym. Idealna PUBLIGRAFIKA to, zdaniem Kobylińskiego, „jedna, prosta, do objęcia rzutem oka i myśli, kompozycja”.

Wystawa PUBLIGRAFIKA przypomina niezwykłą postać Szymona Kobylińskiego – gawędziarza, kpiarza, Sarmaty – w 95. rocznicę urodzin oraz 20. rocznicę śmierci.

wybór prac: Karolina Prymlewicz

projekt graficzny: elipsy.eu – Kamila Schinwelska, Marcin Gwiazdowski

12 kwietnia – 15 maja 2022

Zieleniec obok Muzeum Karykatury, ul. Kozia 11

Wszystkie prace pochodzą z kolekcji Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego.