Muka na Targach Ksiazki

Targi Książki w Warszawie
MuKa na Komiksowej Warszawie

Na stoisku Muzeum będą sprzedawane wydawnictwa muzealne - przede wszystkim szeroki wybór katalogów wystaw monograficznych i tematycznych.

Wśród katalogów wystaw autorskich są m.in. prezentacje prac Stasysa, Teresy Jakubowskiej, Marty Czok, Bartłomieja Belniaka, Macieja Trzepałki, Stanisława Tyma, Zbigniewa Lengrena, Andrzeja Dudzińskiego, Jana Lebensteina, Janusza Stannego, Zbigniewa Jujki, Karola Ferstera, Mirosława Grynia, Tomasza Brody.

Warta uwagi jest seria katalogów prezentujących przekrój twórczości danej epoki: Sztuka karykatury okresu Młodej Polski 1890 –1918; Wielka wojna. Wystawa karykatury w setna rocznice wybuchu I wojny światowej; Czasy wojen i pokoju. Karykatura polska 1914–1939; Nie tylko nóżki. Kabarety i rewie dwudziestolecia międzywojennego w Polsce; Rewolucja (Po)październikowa. Polska la 1956–1957. Dostępny jest także Leksykon polskich artystów karykatury od 1945 do 2013.

W 2020 MUKA wydaje serię monografii „SYLWETKI”, prezentującą dorobek karykaturzystów, których działalność wykraczała poza tę jedną dziedzinę. Syntetycznym biografiom i krytycznym analizom twórczości towarzyszy bogaty wybór ilustracji, w dużej mierze publikowanych po raz pierwszy. Pierwszy tom serii to Ignacy Witz (1919–1971). Oczy są radarem mózgu.

W 2021 wydano „Almanach Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego” – temat: Ciało w karykaturze, karykatura ciała w sztuce. Tom studiów naukowych poświęconych zagadnieniom ciała, cielesności, a także seksualności w sztuce karykatury polskiej i europejskiej od czasów nowożytnych po drugą połowę XX wieku.

26–29 maja
Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1