kalendarz na maj 2022

Muzealny Kalendarz Muzeum Karykatury

MAJ 2022

#PatrzęCzujęRysuję – wystawa

To wystawa zbudowana z fragmentów kobiecej codzienności; czasem zaskakujących i zabawnych, niekiedy trudnych i bolesnych. Z codziennych obserwacji rzeczywistości – intymnej, prywatnej, publicznej, medialnej, politycznej. Artystki, korzystając z żartu jako narzędzia pozwalającego oswoić świat, jednocześnie wielokrotnie podają w wątpliwość rządzące nim zasady.

W wystawie wezmą udział:

Kuratorka wystawy: Kinga Dunin
Kurator ze strony muzeum: Michał Rzecznik

Na wystawie prezentowanych jest blisko 300 rysunków.
Wystawa potrwa do 21 sierpnia 2022.
Miejsce: Muzeum Karykatury, ul. Kozia 11

Noc Muzeów

Zapraszamy do Muzeum Karykatury na Noc Muzeów!

W ramach wydarzenia będzie można obejrzeć naszą nową wystawę #PatrzęCzujęRysuję, prezentującą prace 10 współczesnych polskich rysowniczek.

Spośród ponad 6000 rysunków kuratorzy – Kinga Dunin i Michał Rzecznik – wybrali niemal 300 prac.

Na zieleńcu obok Muzeum czeka również plenerowa wystawa „Szymon Kobyliński. Publigrafika” przygotowana specjalnie na 20. rocznicę śmierci Artysty.

Podczas wieczoru będzie możliwość zakupienia wybranych książek i katalogów w bardzo atrakcyjnych cenach, a także zabrać do domu plakat z wybranych wystaw Muzeum Karykatury.

14 maja, sobota – 18:00–1:00

Miejsce: Muzeum Karykatury, ul. Kozia 11

Szymon Kobyliński. Publigrafika
Wystawa plenerowa w 20. rocznicę śmierci Artysty

Szymon Kobyliński – grafik, rysownik, karykaturzysta, pisarz, dziennikarz, gwiazda radia i telewizji – po prostu osobowość. Przez dekady co tydzień – najpierw w tygodniku „Polityka”, potem w „Tygodniku Solidarność” – publikował swoje komentarze do polskiej codzienności, polskiej współczesności – czasem bezpośrednią, częściej pomysłową i złośliwą aluzją. Swoją twórczość charakteryzował słowem „publigrafika” – grafika publicystyczna, felieton rysunkowy.

Słynął z aktywności, erudycji i pracowitości. Zilustrował 300 książek – sam napisał 20. Stworzył niezliczoną liczbę audycji radiowych i telewizyjnych. Kobyliński był jedną z osób, które współtworzyły Muzeum Karykatury, towarzysząc mu przez kolejne lata.

Tą wiosenną wystawą chcemy przypomnieć niezwykłą postać gawędziarza, kpiarza, Sarmaty – Szymona Kobylińskiego.

Do 15 maja 2022
Miejsce: Zieleniec obok Muzeum Karykatury, ul. Kozia 11

Targi Książki w Warszawie
MuKa na Komiksowej Warszawie

Na stoisku Muzeum będą sprzedawane wydawnictwa muzealne - przede wszystkim szeroki wybór katalogów wystaw monograficznych i tematycznych.

Wśród katalogów wystaw autorskich są m.in. prezentacje prac Stasysa, Teresy Jakubowskiej, Marty Czok, Bartłomieja Belniaka, Macieja Trzepałki, Stanisława Tyma, Zbigniewa Lengrena, Andrzeja Dudzińskiego, Jana Lebensteina, Janusza Stannego, Zbigniewa Jujki, Karola Ferstera, Mirosława Grynia, Tomasza Brody.

Warta uwagi jest seria katalogów prezentujących przekrój twórczości danej epoki: Sztuka karykatury okresu Młodej Polski 1890 –1918; Wielka wojna. Wystawa karykatury w setna rocznice wybuchu I wojny światowej; Czasy wojen i pokoju. Karykatura polska 1914–1939; Nie tylko nóżki. Kabarety i rewie dwudziestolecia międzywojennego w Polsce; Rewolucja (Po)październikowa. Polska la 1956–1957. Dostępny jest także Leksykon polskich artystów karykatury od 1945 do 2013.

W 2020 MUKA wydaje serię monografii „SYLWETKI”, prezentującą dorobek karykaturzystów, których działalność wykraczała poza tę jedną dziedzinę. Syntetycznym biografiom i krytycznym analizom twórczości towarzyszy bogaty wybór ilustracji, w dużej mierze publikowanych po raz pierwszy. Pierwszy tom serii to Ignacy Witz (1919–1971). Oczy są radarem mózgu.

W 2021 wydano „Almanach Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego” – temat: Ciało w karykaturze, karykatura ciała w sztuce. Tom studiów naukowych poświęconych zagadnieniom ciała, cielesności, a także seksualności w sztuce karykatury polskiej i europejskiej od czasów nowożytnych po drugą połowę XX wieku.

26–29 maja
Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1

Warsztaty mangowe z Magdaleną Rzepecką

Zapraszamy na warsztaty, na których dowiemy się, co to jest manga i jak w komiksie opowiadać o uczuciach.

Dla dzieci i młodzieży w wieku od 11 do 15 lat

21 maja, sobota – 12:00

Obowiązują zapisy: https://forms.gle/3pAVZByBa7bZ7mqKA

Spotkanie komiksowe z Marią Apoleiką i Martą Zabłocką
– prowadzi Olga Wróbel

Zapraszamy na spotkanie z Artystkami, których prace możemy zobaczyć na wystawie #PatrzęCzujęRysuję.

Maria Apoleika studiowała 5 lat w szkole filmowej, by na ostatnim roku ostatecznie i nieodwracalnie zająć się obrazem nieruchomym. Rysuje ilustracje prasowe, książkowe i cykle autorskie. Jest autorką Psich Sucharków, minikomiksów o psach i ich opiekunach, które wydaje w formie książek i kalendarzy. Jest opiekunką dużego pudla, z którym przemierza podłódzkie ziemie niczyje (albo czyjeś, zależy, gdzie pójdzie).

Marta Zabłocka na co dzień prowadzi stronę rysunkową życie-na-kreskę, ilustruje oraz składa publikacje. Bardzo ważną częścią jej życia jest zaangażowanie w sprawy społeczne. Lubi swoje sąsiadki i sąsiadów. Fanka jazdy na rowerze i pewnego Mikro Zioma.

Gościnią wydarzenia będzie Olga Wróbel   kulturoznawczyni, autorka komiksów, pracownica muzeum. Prowadzi bloga książkowego Kurzojady.

Na spotkaniu porozmawiamy o psach kotach i całej reszcie…

21 maja, sobota – 14:00

Spotkanie komiksowe z Piotrem Marcem

Zapraszamy na spotkanie wokół komiksu „Słodkie chłopaki” autorstwa Piotra Marca. Album, wydany ostatnio przez Kulturę Gniewu, zdążył już obrosnąć legendą, a jego pierwotna, undergroundowa wersja (zatytułowana „Sweet-ass dudes like us”) otrzymała nagrodę Maszina dla Najlepszego Polskiego Komiksu Roku 2020 roku. Z młodym, zdolnym autorem porozmawiamy o komiksach, poezji, prozie i sztuce. Nie zabraknie też klasycznego pytania o inspiracje.

21 maja, sobota, 16:00