Dong co ma swiecacy nos

O prelegentach:

Joanna Olech –  autorka i ilustratorka książek dla dzieci i młodzieży. Jedna z najaktywniejszych polskich publicystek piszących o literaturze dziecięcej. Jest także współautorką podręczników szkolnych do języka polskiego i ekspertką Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Jej liczne książki cieszą się ogromną sympatią czytelników i zdobyły wiele nagród i wyróżnień (m.in. Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego oraz tytuł Dziecięcego Bestselleru Roku).

Marcin Wicha – grafik i pisarz. Projektant okładek, eseista i felietonista, autor książek dla dzieci i dla dorosłych (m.in. „Jak przestałem kochać design”, „Kierunek zwiedzania”, „Nic drobniej nie będzie”). Za esej „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” otrzymał Literacka Nagrodę Nike 2018, Nagrodę Nike Czytelników 2018, Nagrodę im. Witolda Gombrowicza i Paszport Polityki w kategorii Literatura. Jako autor współpracuje z „Charakterami” i „Gazetą Wyborczą”, publikował także w takich tytułach jak „Literatura na Świecie” i „Tygodnik Powszechny”.

Michał Rzecznik – kulturoznawca, kurator, scenarzysta i rysownik. Główny specjalista do spraw wystaw i komiksu w Muzeum Karykatury w Warszawie; opiekun Lengrenówki – pracowni Muzeum Karykatury. Ma na swoim koncie przeszło dwa tysiące żartów rysunkowych, kilkanaście albumów komiksowych, kilka wystaw i nagród. Od 9 lat współtworzy fanpage „Naprawdę Nieśmieszne Rysunki”. Stypendysta m.st. Warszawy.

Agata Napiórska – dziennikarka i tłumaczka, autorka książek o ilustratorach: „Szczęśliwe przypadki Józefa Wilkonia” i „Ha-Ga. Obrazki z życia” oraz dwóch tomów rozmów z polskimi twórcami „Jak oni pracują”. Na co dzień redaktorka naczelna i wydawczyni magazynu „Zwykłe Życie”.

Premiera książki
Dong, co ma świecący nos

21 września | 18.00
Muzeum Karykatury, ul. Kozia 11

Jak miło jest mieć Butenkę,

co tyle nabazgrał bazgranin!

niektórzy go cenią nad wyraz –

niektórzy kochają bez granic!*

Z okazji wznowienia książki Dong, co ma świecący nos, kultowego tomu absurdalnych wierszyków Edwarda Leara w opracowaniu graficznym Bohdana Butenki, wspólnie z Wydawnictwem Dwie Siostry zapraszamy na spotkanie z twórczością mistrza polskiej ilustracji!

Bohdan Butenko był zjawiskiem – jedynym w swoim rodzaju. Niesfornym gigantem ilustracji, jednoosobowym nurtem artystycznym, marką znaną każdemu dziecku. Zrewolucjonizował szatę graficzną książki dziecięcej, zilustrował blisko 300 tytułów, a jego twórczość od siedmiu dekad bawi kolejne pokolenia. Postaciami Gapiszona, Kwapiszona czy Gucia i Cezara podbił masową wyobraźnię i przetarł szlaki gatunkowi komiksu. Jego Dong, co ma świecący nos czy „Cyryl, gdzie jesteś?” to ikony polskiej grafiki książkowej i majstersztyki totalnego podejścia do projektowania. Dowcipem i swobodną kreską podbijał serca dzieci, artystyczną odwagą imponował innym twórcom. Jego projekty i ilustracje dla wielu były – i wciąż są – inspiracją i wzorem. Liczne grono dzisiejszych grafików mogłoby zakrzyknąć jednym głosem: „My wszyscy z Butenki!”.

Dong, co ma świecący nos to jedno z jego najbardziej brawurowych dzieł, kapitalne ucieleśnienie jego talentu – i tego, co cenił w książce dla dzieci. Poetycki absurd i dziecięcą beztroskę, czułość i melancholię tekstów Edwarda Leara Butenko ubrał w minimalistyczny komizm uderzającej formy graficznej, która wciąż urzeka lekkością i świeżością. Absurdalny „świat na opak”, w którym Dżamble pływają po morzu w sicie, a tajemniczy Akond ze Skwak sąsiaduje z Takim Czymś z kraju Dżolibolibo, oddał pomyślanym „na opak” projektem, w którym biel zamieniła się miejscami z czernią.

Na czym polega fenomen Butenki?

Co mają ze sobą wspólnego tworzenie książki i dzierganie swetra?

Czy twórczy geniusz Butenki był produktem życia w gospodarce niedoboru?

Jak jego minimalistyczny kunszt wybrzmiewa dziś, w rzeczywistości wizualnego nadmiaru?

Czy Butenko był memiarzem? :)

Te i wiele innych kwestii poruszą w rozmowie z Agatą Napiórską nasi goście: ilustratorka i autorka Joanna Olech, grafik i pisarz Marcin Wicha oraz Michał Rzecznik, kulturoznawca, scenarzysta i rysownik, kurator wystawy twórczości Bohdana Butenki w Muzeum Karykatury w Warszawie.

Joanna Olech

Marcin Wicha